dilluns, 13 d’abril de 2009

Setmana de lluita contra els transgènics i per la Sobirania Alimentària!




Per la sobirania alimentària, digues la teva!


Com ja sabeu, del 14 al 18 d’abril tindrà lloc a Barcelona la...


Setmana de lluita contra els transgènics i per la Sobirania Alimentària!


Apart de venir i participar en les activitats de la setmana, animem a totes les cooperatives de consum ecològic, col·lectius afins, persones interessades i qualsevol que tingui una mínima inquietud pel futur de l’agricultura en aquest planeta, a que participin en aquesta campanya impulsant la nostra incidència en els mitjans de comunicació.


Una manera molt senzilla i efectiva de donar veu a les nostres reivindicacions són les cartes al director: una de les seccions més llegides dels diaris i per tant, un mitjà de difusió molt potent que arriba a persones de cercles molt extensos i llunyans als nostres i que posa en evidència el nostre desacord amb el model agroalimentari actual.


Des del Grup de Petroaliments us animem doncs a escriure als diaris fent saber que:

volem una agricultura lliure de transgènics, local i ecològica, en defensa de la sobirania alimentària.


A sota adjuntem instruccions i adreces e-mail per a que us deixeu emportar pel frenesí literari activista i envieu el que penseu als diaris.


Per la sobirania alimentària, digues la teva!


Més informació sobre la setmana de lluita als següents enllaços:


Cartell de la Setmana


Nota de Premsa

Revista del Grup de Petroaliments en col·laboració amb La Directa (8 pàgines pdf)


Vegeu també:

informaciosetmana@yahoo.es
www.transgenicsfora.org
www.edpac.org/petroaliments
www.noquierotransgenicos.wordpress.com



INSTRUCCIONS D’ÚS PER A ENVIAR CARTES ALS DIRECTORS DELS DIARIS:


àCal enviar-se la carta a un mateix, posant com a destinatari la teva mateixa adreça i col·locant les adreces del diari al "bcc" (blind carboncopy) que és una adreça en còpia oculta (el motiu d’això és evitar que els diaris puguin adonar-se que estàs enviant la carta massivament a molts diaris alhora i això faci que la desestimin). Potser no podreu posar totes les adreces de les cartes al director en castellà en un sol mail, perquè els programes de correu electrònic tenen un màxim. Proveu. a l’assumpte del missatge escriviu "Carta al Director"


àRecordeu que al final de les cartes al director cal posar: Nom i cognom, número del DNI, adreça postal i telèfon.


àLes cartes no han de superar les 15 o 20 línies (de fet, com més curtes millor).


ADRECES:


PUBLICACIONS EN CATALÀ


AVUI <bustia@avui.com>

El País Catalunya <opinionb@elpais.es>

20 minutos <noesven@20minutos.es>

Metro <cartas.bcn@metrospain.com>

El Punt <lectorgi@elpunt.com>, <mataro@elpunt.com>, <rubi@elpunt.com>, <tarragona@elpunt.com>, <valls@elpunt.com>, <reus@elpunt.com>, <tortosa@elpunt.com>, <perpinya@elpunt.com>, <badalona@elpunt.com>

El 9 Nou <direccio@vic.el9nou.com>, direccio@sbd.el9nou.com, redaccio@sbd.el9nou.com,

Regió 7 <regio7@regio7.com>

Diari de Terrassa <diariterrassa@cecot.es>

Diari de Sabadell <redaccio@diarisabadell.com>

Diari Tarragona <cartes@diaridetarragona.com>

Diari Segre <redaccio@diarisegre.com>

La Mañana <manyana@lleida.net>

El Triangle <redaccio@eltriangle.com>

Opinión <opinion@guia-expres.com>

Segundamano <josepribas@segundamano.es>

Illacrua <illacrua@pangea.org>

El Full <elfull@retemail.es>

L’opinió <lopinioasc@arrakis.es>

La Malla digital <sostenibilitat@lamalla.net>

El Far d'Hospitalet <elfar@el-far.com>

El Temps <eltemps@eltemps.net>

Diari de Barcelona <diari@diaridebarcelona.com>

Empordà <editorial@emporda.net>

Diari de Girona <diaridegirona@epi.es>

Massala <masala@ravalnet.org>

Ciutat Nord <ciutatnord@telefonica.net>


PUBLICACIONS EN CATALÀ O EN CASTELLA (depèn de cadascú):


El Periódico <cartalector@elperiodico.com> cartas@lavanguardia.es

Diario de Mallorca <cartas.diariodemallorca@epi.es>

Última Hora Mallorca <diario@ultimahora.es>

Menorca diari insular <redaccio@menorca.info>

El Mundo-El día de Baleares <eldia.cartas@el-mundo.es>,

Diari de Balears <master@diaridebalears.com>,

Diario de Ibiza" <diariodeibiza@epi.es>

Diari de Menorca <redaccion@menorca.info>

Última Hora Ibiza <ibiza@ultimahora.es>,

Última Hora Menorca <mao@ultimahora.es> <ciutadella@ultimahora.es>,

Las Provincias <cartas@lasprovincias.es>,

Ciudad de Alcoy <jvbotella@elperiodico.com>,

Información de Alicante" <informacion.opinion@epi.es>,

Mediterráneo <mediterraneo@elperiodico.com>,

Actual <cart.director@panorama-actual.com>

El Periódico de Torrevieja <torreguia@torreguia.es>


PUBLICACIONS EN CASTELLÀ:

El País <cartasdirector@elpais.es>,

El Mundo <cartas.director@el-mundo.es>,

ABC <cartas@abc.es>,

La Razón <cartas@larazon.es>,

El Mundo-Catalunya <catalunya@el-mundo.es>,

ABC-Catalunya <pplanas@abc.es>, info@tribuna.net, tribuna@teleline.es, pmanzanares@recoletos.es, <lne-dir@las.es>, <webmaster.co@elcomercio-sa.es>,

20 Minutos Sevilla <nosevendesevilla@20minutos.es>,

Diario Sur Digital <opinion@diariosur.es>,

La Opinión de Málaga <laopiniondemalaga.lectores@epi.es>,

Diario de Jerez <redaccion@diariodejerez.com>,

Cádiz Información <cadiz@publicacionesdelsur.net>,

Arcos Información <arcos@publicacionesdelsur.net>,

Barbate Información <barbate@publicacionesdelsur.net>,

Chiclana Información <chiclana@publicacionesdelsur.net>,

Baena Información <baena@publicacionesdelsur.net>,

Cabra Información <cordoba@publicacionesdelsur.net>,

Los Pedroches Información <pedroches@publicacionesdelsur.net>,

Priego Información <priego@publicacionesdelsur.net>,

Puente Genil Información <puentegenil@publicacionesdelsur.net>,


Costa Tropical Información <almunecar@publicacionesdelsur.net>,

Andujar Información <andujarinformacion@publicacionesdelsur.net>,

La Carolina Información <lacarolina@publicacionesdelsur.net>,

Ubeda Información <ubeda@publicacionesdelsur.net>,

Sierra de Cazorla Información <sierradecazorla@publicacionesdelsur.net>,

Antequera Información <antequera@publicacionesdelsur.net>,

Estepona Información <estepona@publicacionesdelsur.net>,

Torremolinos Información <malaga@publicacionesdelsur.net>,

Aljarafe Información <aljarafe@publicacionesdelsur.net>,

El Periódico de Sierra Sur <sierrasur@publicacionesdelsur.net>,

Triana-Los Remedios Información

<triana@publicacionesdelsur.net>,

Utrera Información <utrera@publicacionesdelsur.net>,

El Periódico de la Vega <ecija@publicacionesdelsur.net>,

Jerez Información <jerez@publicacionesdelsur.net>,

El Puerto Información <elpuerto@publicacionesdelsur.net>,

San Fernando Información <sanfernando@publicacionesdelsur.net>,

El Faro Información <elfaro@publicacionesdelsur.net>,

Diario de Córdoba <cordoba2@elperiodico.com>,

El Día de Córdoba <jmarques@eldiadecordoba.com>,

El Diario de Almería <redaccion@almeriadiario.com>,

La Opinión de Huelva <huelva@publicacionesdelsur.net>,

Huelva Información<redaccion@huelvainformacion.es>,

Ideal de Granada <cartasdirector@ideal.es>,

Granada Digital <redaccion@granadadigital.com>,

Diario de Jaén <diariojaen@diariojaen.es>,

El Heraldo de Aragón <titulares@heraldo.es>,

El Periódico de Aragón <eparagon@elperiodico.com>,

Aragón digital <cartasaldirector@aragondigital.es>,

Diario del Alto Aragón <cartas@diariodelaltoaragon.es>,

Diario de Teruel <redaccion@diariodeteruel.net>,

La Provincia<laprovincia@editorialprensacanaria.es>,

Canarias 7 <redaccion@canarias7.es>,

La Opinión-Tenerife <lectores@la-opinion.com>,

Diario de avisos <cartas@diariodeavisos.com>,

El Día <internet@eldia.es>,

La Voz <redaccion@lavozdelanzarote.com>,

Atlántico Canarias <info@atlanticocanarias.com>,

"Diario de Canarias" <tigzirin@diariodecanarias.com>,

Diario Montañés <cartas.dm@eldiariomontanes.es>,

Crónica de Cantabria <ceconomica@mundivia.es>,

La Cerca <lacerca@interbook.net>,

La Crónica <redaccion@lacronica.net>,

La Tribuna de Albacete <redaccion@latribunadealbacete.es>,

Lanza <info@lanzadigital.com>,

La Gaceta<opiniones@lagacetadesalamanca.com>,

El Adelanto <eladelanto@elperiodico.es>,

Tribuna de Salamanca <cartas.director@tribuna.net>,

El Norte de Castilla <redaccion.nc@nortecastilla.es>,

Diario de Burgos <digital@diariodeburgos.es>,

El Correo de Burgos <info@ecb-elmundo.com>,

Diario Palentino <dp_lectores@diariopalentino.es>,

Diario de León <cart.director@diariodeleon.com>,

El Adelantado <adelantado@eladelantado.com>,

ABC-Valladolid <valladolid@abc.es>,

20 minutos <nosevende@20minutos.es>,

La Opinión Pública <redaccion@laopinionpublica.com>,

Metro Directo <redaccion.mdr@metrospain.com>, <cartas.madrid@metrospain.com>, Madridiario <madridiario@madridiario.es>,

Estrella Digital <cdirector@estrelladigital.es>,

Gacetas Locales <redaccion@gacetaslocales.es>,

Periódico de Extremadura <epextremadura@elperiodico.com>, <epextremadura@elperiodico.es>,

Hoy <redaccion.hoy@hoy.es>,

Región Digital <regiondigital@regiondigital.com>,

La Voz de Galicia <cart.director@lavoz.es>,

El Ideal Gallego <elidealgallego@elidealgallego.com>,

La Opinión <cartasaldirector@laopinioncoruna.com>,

Diario de Ferrol <diariodeferrol@diariodeferrol.com>,

El Correo Gallego <info@elcorreogallego.es>,

El Faro de Vigo <redaccion@farodevigo.es>,

Diario de Arousa <diariodearousa@diariodearousa.com>,

El Progreso <elprogreso@elprogreso.es>,

La Región <webmaster@laregion.net>,

La Rioja <redaccion@larioja.com>,

El Telegrama de Melilla <redaccion@eltelegrama.com>,

La Verdad de Murcia <lectores@laverdad.es>,

La Opinión de Murcia <infoopi@sicon.net>,

El Faro de Murcia <admin@cibeles.net>,

El Diario de Navarra <ana.esparza@diariodenavarra.es>,

Diario de Noticias <cad@noticiasdenavarra.com>,

El Diario Vasco <redaccion@diariovasco.com>,

El Correo <cartas@diario-elcorreo.es>,

Deia <deiadigital@deia.com>,

La Voz de Asturias <vozredaccion@elperiodico.com>,

El Comercio <elcomercio@elcomercio-sa.es>,

La Voz de Avilés <lavozdeaviles@elcomercio-sa.es>,

La Nueva España pam@lne.es